Krwawienie z dziąseł: nie, to nie jest normalne!
Po pierwsze: zdrowe dziąsło ma różowy kolor i nie krwawi podczas szczotkowania zębów. Krwawienie z dziąseł jest tak samo poważne jak krwawienie ze stopy, oka, ręki. Jest to objaw, którego nie należy lekceważyć, gdyż świadczy on o obecności choroby dziąseł.
Pierwszym etapem choroby dziąseł (mówimy również o „chorobie przyzębia”) jest zapalenie dziąseł: jeśli nie jest ono pielęgnowane, może przekształcić się w zapalenie przyzębia i istnieje wtedy ryzyko samoistnej utraty zęba/zębów.
Jeśli zauważysz, że dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów lub nawet spontanicznie (podczas posiłków, na przykład), to jest absolutnie konieczne, aby skonsultować się z dentystą.
Krwawienie dziąseł: zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia
Zapalenie dziąseł to pierwszy etap choroby dziąseł / choroby przyzębia. Zapalenie dziąseł to stan zapalny tkanki dziąseł: zapalenie to jest związane z obecnością płytki nazębnej (miękkiej i lepkiej powłoki, składającej się w szczególności ze śliny i resztek pokarmu) oraz kamienia nazębnego (zwapnionej płytki nazębnej).
Zapalenie dziąseł: jakie są objawy?
Zapalenie dziąseł charakteryzuje się w szczególności krwawieniem dziąseł: W przypadku zapalenia dziąseł obserwujemy czerwone, opuchnięte i lekko bolesne dziąsła, które krwawią podczas szczotkowania zębów.
Należy zauważyć, że zapalenie dziąseł jest częstsze u kobiet w ciąży ze względu na zmiany hormonalne. Może to nastąpić już w pierwszych tygodniach ciąży. Zapalenie dziąseł jest również częstsze u osób z cukrzycą.
Zapalenie dziąseł: jak się je leczy?
Dobra wiadomość jest taka, że zapalenie dziąseł jest chorobą odwracalną. Leczenie zapalenia dziąseł opiera się na skalingu (przeprowadzanym przez stomatologa), rygorystycznej higienie jamy ustnej (szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez dwie minuty) oraz stosowaniu antyseptycznego płynu do płukania jamy ustnej (istnieją dwie kategorie, dostępne bez recepty: płyny do płukania ust przeznaczone do codziennego stosowania, oprócz szczotkowania zębów, oraz lecznicze płyny do płukania ust, bardziej skoncentrowane w substancje antyseptyczne, do stosowania przez 7 dni na zalecenie lekarza).
Czy zawsze należy myć zęby, gdy dziąsła krwawią?
Tak, to jest konieczne, ponieważ tworzy się błędne koło: jeśli rzadziej szczotkujesz zęby, płytka nazębna będzie gromadzić się na dziąsłach, a następnie ulegnie zwapnieniu, tworząc kamień nazębny, który sprawi, że dziąsła będą krwawić jeszcze bardziej.
Istnieją specjalne pasty do zębów na problemy z dziąsłami (które pomagają zmniejszyć stan zapalny dziąseł), które można kupić w aptekach. Wybierz miękką szczoteczkę do zębów, a nawet bardzo miękką, jeśli masz wrażliwe dziąsła.
Jeśli nie dba się o zapalenie dziąseł, może ono przekształcić się w zapalenie przyzębia: W potocznym języku mówimy również o „rozchwianiach zębów”. W tym przypadku dochodzi do zniszczenia tkanek podpierających ząb, utraty kości u korzenia zęba, co może prowadzić do ruchomości zęba, lub nawet do jego utraty zęba.