Współczesne czasy, niosące rozwój technologiczny, postęp w medycynie, elektronice i innych dziedzinach życia zmieniają świat.
Rozwój cywilizacji modyfikuje styl życia ludzi. Rozprzestrzeniające się schorzenia wywołują przedwczesne zgony. Przyjrzyjmy się im.
Jakie choroby obejmują choroby cywilizacyjne?
Choroby cywilizacyjne to głównie choroby sercowo-naczyniowe (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawały serca, udary), a także nowotwory (niekontrolowane podziały zdrowych komórek, które wywołują mutację i chorobę) i cukrzyca (zbyt duży poziom glukozy we krwi).
Zaburzenia układu pokarmowego mogą wywołać biegunki, zaparcia, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Dostarczenie kalorii, przekraczające potrzeby fizjologiczne organizmu prowadzą do nadwagi i otyłości. Otyłość to stale rosnący problem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Odnośnik do wpisu o otyłości w kontekście chorób cywilizacyjnych tutaj: https://targizdrowia.pl/otylosc-jako-jedna-z-glownych-chorob-cywilizacyjnych/.
Inne choroby XXI wieku to alergie i schorzenia psychiczne (nerwica, fobie, dysfunkcje seksualne, depresja, anoreksja, bulimia i wiele innych). Obecnie psychika ludzi jest dodatkowo obciążona skutkami pandemii COVID-19, trwającą inwazją na Ukrainę i rosnącą inflacją.
Główne przyczyny chorób cywilizacyjnych
- Niezdrowy styl życia: stres, pośpiech, zbyt mała ilość snu, brak aktywności fizycznej, źle zbilansowana dieta (bogata w cukier, tłuszcze, sól, a uboga w błonnik, spożywana zbyt szybko, o nieregularnych porach), picie alkoholu, palenie papierosów.
- Zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby.
Podstawą działania w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się chorób cywilizacyjnych jest profilaktyka zachorowań, ogólnodostępna edukacja, badania przesiewowe oraz skuteczne leczenie. Zażywanie tabletek nie wystarczy, należy zmienić swój styl życia i ratować przyrodę, póki jeszcze jest na to czas.