Choroba Hashimoto jest inaczej nazywana autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. W większości przypadków dotyka głównie kobiet. Zakłada się, że to właśnie panie są aż 8 razy bardziej podatne na zachorowanie.
Niektóre źródła podają nawet, że kobiety chorują 10-20 razy częściej od mężczyzn. Do tej pory nie jest znana etiologia tej choroby, jednak badacze zakładają, że czynniki środowiskowe i genetyczne mogą mieć duży związek z podatnością na zachorowanie.
Jak żyć po zdiagnozowaniu choroby Hashimoto?
Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza. Na początku choroby są to najczęściej leki przeciwzapalne, a także hormony tarczycowe. Przyjmując hormony tarczycowe należy pamiętać, by stosować się do zasady: nie jem 2 godziny przez tabletką i min. 20 minut po. Niektórzy lekarze zalecają także suplementacje selenu, gdyż wykazano pozytywny związek z leczeniem tej choroby.
Warto wiedzieć, że u chorych na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy dieta odgrywa bardzo dłużą rolę. Choroba ta sprawia, że ruchy jelit są spowolnione, dlatego dobrze jest dbać o odpowiednią podaż błonnika w diecie. Warto unikać dużych ilości cukrów prostych, które są zawarte w słodyczach, musach owocowych czy sokach
Niektóre źródła wykazują związek choroby Hashimoto z nietolerancją laktozy, dlatego zaleca się by osoby u których zdiagnozowaną wspomnianą chorobę unikały mleka i innych produktów zawierających laktozę. Jednocześnie zaleca się spożywanie dużych ilości białka, które pochodzi z jajek, mięsa i roślin strączkowych.
Czy choroba Hashimoto jest uleczalna?
Przyjmowanie leków pozwala na pozbycie się uciążliwych objawów choroby. Niestety zdiagnozowanie choroby Hashimoto jest równoznaczne z koniecznością przyjmowania leków do końca życia.
źródło wpisu: https://dolegliwosci.pl/ – portal o zdrowiu i leczeniu chorób