Dotyka każdego i jest problemem współczesnego człowieka, który żyje szybko, doświadcza trudnych rzeczy oraz nie potrafi radzić sobie z emocjami. Stres jest nieodłącznym elementem ludzkiej codzienności. Przewlekły osłabia organizm, wpływa negatywnie na psychikę i uruchamia lęk, niepokój i smutek. Jak sobie z nim radzić?
Najbardziej dokuczliwy to chroniczny stres, który można chwilowo złagodzić, stosując leki na uspokojenie, jednak nie należy bagatelizować także ostrego i traumatycznego, które są niezwykle mocnym doznaniem i mogą nawet zagrażać życiu. Objawami stresu przewlekłego jest zmęczenie i trudności ze snem, podwyższone ciśnienie krwi oraz problemy z koncentracją. Zdarzają się także bóle głowy, nudności, skurcze i bóle mięśni, choć najbardziej dotykające psychicznie jest wycofanie. Negatywnymi emocjami, które towarzyszą chorobie, jest zazwyczaj smutek, niepokój, gniew i frustracja, choć często pojawia się także drażliwość. Co wtedy robić?
Techniki relaksacyjne – oddychaj spokojnie
Najważniejsze jest uspokojenie oddechu, dzięki któremu można wsłuchać się w bicie swojego serca. Polecana jest metoda Wima Hofa polegająca na kontroli oddechu czy też techniki głębokiego oddychania. Płytkie i szybkie wciąganie powietrza może zaburzyć wymianę tlenu i dwutlenku węgla oraz przyczynić się do niepokoju, ataków paniki, zmęczenia i innych zaburzeń fizycznych czy emocjonalnych. Pomocna jest także regularna medytacja, która ma zbawienny wpływ na łagodzenie napięcia. Można w tym celu spróbować medytacji prowadzonej lub wizualizacji, czyli wyobrażenia sobie miejsca, w którym chcielibyśmy się znaleźć i gdzie czulibyśmy się komfortowo – kojąca jest woda i zieleń, dlatego przywołuj w myślach plażę lub las.
Aktywność fizyczna – poruszaj energię
Spacery doskonale wpływają na zestresowane ciało, podobnie jak nordic walking, czyli intensywny marsz z kijkami. Stosuj jednak taką aktywność, która daje przyjemność – bieganie jest nie dla wszystkich, choć mocno porusza ciałem i „oczyszcza” dobrze głowę z uporczywych myśli, wyczerpany organizm może dodatkowo osłabić. Zawsze sprawdzi się joga czy pilates, które dobrze łączą ćwiczenia na macie z oddechem. Może to być rower czy taniec – dostosuj regularny ruch do swoich preferencji. Ćwiczenia osłabiają reakcję stresową organizmu i poprawiają nastrój. Aktywność fizyczna przeciwdziała efektom nagłego i przewlekłego stresu, zapewnia lepszą tolerancję obciążeń stresowych oraz wpływa korzystnie na redukcję ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych czy metabolicznych.
Sprawiaj sobie małe przyjemności
Rób rzeczy, które dają radość – czytaj książki, które przenoszą mentalnie do innych krajów i odmiennych kultur, lep garnki z gliny i koloruj mangi. Znajdź czas dla siebie – relaksująca kąpiel, komedia czy spotkanie z zaufaną przyjaciółką, której możesz się zwierzyć – małe rzeczy mogą dać duży efekt. Czasem zwykłe patrzenie w chmury przez pół godziny przynosi większy pożytek niż śledzenie znajomych na Facebooku lub Instagramie. Słuchaj kojącej muzyki, prowadź dziennik wdzięczności lub swoich obserwacji, który pomoże Ci zrozumieć siebie. Zapisz się na kurs lub wycieczkę, o jakiej zawsze marzyłaś/eś.
Terapie behawioralne – pracuj nad stresem ze specjalistą
Żeby kontrolować swoje emocje, trzeba je najpierw zaobserwować, a potem zrozumieć. To jednak wymaga samoświadomości, dlatego na początku trudno będzie Ci zobaczyć i oddzielić emocje, które wywołuje stres. W takiej sytuacji warto wybrać się do psychoterapeuty – podczas sesji pacjent zmagający się ze stresem ma szansę nauczyć się skuteczniej kontrolować swoje reakcje i znaleźć lepsze ujście dla negatywnych emocji. Specjalista zaproponuje rozwiązania dopasowane do sytuacji pacjenta, ale doskonale sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna, która szybko przynosi pozytywne rezultaty. Polecana jest przez terapeutów, ponieważ umożliwia trwałe przezwyciężenie różnorodnych ograniczeń, a jej założenia zostały potwierdzone naukowo.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, by zmierzyć się z wymienionymi propozycjami, koniecznie odwiedź lekarza specjalistę. Czasem sytuacja jest na tyle trudna, że warto się wspomagać najpierw farmakologią, by potem zrobić samodzielny krok do przodu lub nauczyć się radzić sobie ze stresem pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.