Borykasz się z wysoką gorączką? W takiej sytuacji nie czekaj, gdyż może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli więc temperatura organizmu niebezpiecznie wzrosła, warto sięgnąć po leki przeciwgorączkowe dostępne w aptekach i podawać je zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza.
Leki na gorączkę dostępne w aptekach
Leki przeciwgorączkowe dostępne w aptekach zawierają w swoich składach przede wszystkim ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, paracetamol oraz naproksen i ketoprofen. Mogą mieć one jednak różną postać, czyli nie tylko tabletek, ale również syropów oraz czopków, które zazwyczaj są podawane dzieciom. Do zbijania wysokiej gorączki stosuje się także metamizol. Sprawdza się w sytuacji bólu o dużym nasileniu, a także gorączki, gdy inne preparaty apteczne nie wykazują dostatecznej skuteczności.
Stosowanie leków przeciwgorączkowych
Gorączką określa się temperaturę ciała, która przekracza 38°C, natomiast za wysoką u osób dorosłych uznaje się wartość powyżej 40°C. W ostatnim przypadku może jednak zdarzyć się, że niezbędna będzie konsultacja lekarska, bowiem taka wartość staje się niebezpieczna zwłaszcza u dzieci, seniorów i osób przewlekle chorujących.
W przypadku gorączki pozostającej we wciąż bezpiecznym zakresie, warto jednak sięgnąć po ogólnodostępne leki na gorączkę, które przyniosą ulgę w uciążliwych objawach. Można także sięgać naprzemiennie po paracetamol i niesteroidowy lek przeciwzapalny, aby objaw szybciej minął.
W zakresie stosowania niezbędne jest także sprawdzanie, jakie dawkowanie zalecił producent. W razie jakichkolwiek wątpliwości można też skonsultować się z lekarzem lub swoim farmaceutą.
Domowe sposoby na wysoką gorączkę
Poza preparatami aptecznymi warto skorzystać także ze sposobów domowych, które mogą działać wspomagająco i przynosić ulgę całemu organizmowi. Pomocne są przede wszystkim chłodne okłady na głowę lub kark, przy czym nie mogą one być zbyt chłodne, aby nie doprowadzić organizmu do szoku termicznego. Jeśli chory ma na to siłę, może zdecydować się także na kąpiel. Temperatura wody powinna być jednak zaledwie o 2 stopnie niższa, aniżeli ciała. Warto też, aby chory był w czasie kąpieli w kontakcie z bliską osobą w sytuacji ewentualnego zasłabnięcia.
Podstawą jest dodatkowo nawadnianie organizmu i jak się okazuje, niektóre zioła mogą działać redukująco również na podwyższoną temperaturę ciała. Przykładem jest m.in. napar z lipy, a także owoc z kwiatu czarnego bzu, które każdy z nas zdecydowanie powinien mieć również w domu i spożywać regularnie, nie tylko w czasie choroby i gorączki.
Jak doskonale widać, leki na gorączkę to podstawa jeśli chodzi o walkę z podwyższoną temperaturą. Jeśli jednak symptom nie mija, zdecydowanie trzeba skonsultować się z lekarzem.